Mechanizm podzielonej płatności (Split Payment) - dotyczy zakupów na fakturę VAT o wartości co najmniej 15 000 zł brutto

 

Od 1 listopada 2019 r. zostały wprowadzone zmiany zasad dokonywania zakupów tzw. towarów wrażliwych, takich jak na przykład Mac, iPhone czy iPad. 

Gdy wartość faktury za jakikolwiek towar wrażliwy wyniesie co najmniej 15 000 zł brutto, jesteś zobowiązany dokonać płatności przy pomocy tzw. mechanizmu podzielonej płatności (MPP/Split Payment)

W praktyce podczas dokonywania przelewu na platformie swojego banku, będziesz miał możliwość wybrania przelewu z VAT/Split Payment. Wówczas nastąpi podzielenie wartości przelewu na kwotę netto i kwotę VAT. Ta pierwsza trafia na operacyjne konto firmy, druga jest księgowana na subkonto VAT, do którego przedsiębiorca nie ma bezpośredniego dostępu. Przelew Split Payment wiąże się przeważnie z wypełnieniem jednego dodatkowego pola - NIPu odbiorcy przelewu. 

Lista towarów objętych mechanizmem podzielonej płatności to m.in: telefony komórkowe i komputery przenośne, komputery stacjonarne, aparaty fotograficzne, kamery cyfrowe, odbiorniki telewizyjne. 

 

 

Co się stanie, jeśli nie opłacisz faktury w mechanizmie podzielnej płatności?

Ustawodawca przewiduje tutaj bardzo dotkliwe sankcje. Jeśli za fakturę o wartości co najmniej 15 000 zł brutto, która zawiera jakikolwiek towar wrażliwy, zapłacisz w innej formie niż przy zastosowaniu mechanizmu podzielonej płatności (np. przy pomocy Apple Pay, gotówką czy BLIK-iem), to Urząd Skarbowy może nałożyć na Ciebie kary: dodatkowe zobowiązanie podatkowe, które wyniesie 30% wartości podatku VAT liczonego od wartości netto wykazanych na fakturze towarów wrażliwych (dla spółek prawa handlowego) lub możesz ponieść odpowiedzialność za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe (dotyczy osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą lub spółek cywilnych).

Od 1 stycznia 2020 r. taka faktura, opłacona inaczej niż przy zastosowaniu MPP, dodatkowo nie będzie mogła zostać zaliczona jako KUP, co wiąże się z zapłatą wyższego podatku dochodowego.

 

Podsumowując:

Planujesz zakupy dla firmy ≥ 15 000 brutto? 

Poproś nasze biuro (bok@novamac.pl) o fakturę proforma lub fakturę VAT z formą płatności "przelew". Dokonasz zapłaty na nasz rachunek bankowy stosując MPP, a my wyślemy do Ciebie towar bez zbędnej zwłoki.

  • Zarejestruj

Rejestracja nowego konta